درمان بی انگیزگی و جلوگیری از افسرده شدن، یک درمان عادی این روزها

درمان بی انگیزگی-پری ابراهیم وند

درمان بی انگیزگی و جلوگیری از افسرده شدن، یک درمان عادی این روزها

می گویند در گذشته های نه چندان دور بیماری هایی رواج داشت که همه واگیردار بودند و می توانستند اکثر جامعه را درگیر کنند. بعد از ریشه کردن انواع بیماری های واگیردار، امید می رفت که دیگر بیماری با آن قدرت شیوع پیدا نکند. از لحاظ منطقی نیز تا زمانی که بیماری واگیر نداشته باشد شیوع حداکثری آن امکان ندارد. اما در کمال تعجب وقتی به دنیای امروز خود نگاه میکنیم متوجه میشویم که یک سری از بیماری ها بدون این که واگیری داشته باشند، کل جامعه را درگیر خود کرده است. بیماری هایی مانند کمر درد، درد معده، سرطان و بیماری های روحی مانند افسردگی در انواع مختلف آن. وقتی این بیماری ها در بین انسان های جامعه گسترش پیدا کرده و خود بیماری علت این گسترش نمی باشد، باید علت را در جایی دیگر جست و جو کرد. علت هر چه باشد مسلما یک اتفاق مشترک بین تمام انسان ها در جامعه می باشد. حال ممکن است این علت یکی نباشد و چندين عامل پشت سر هم قرار گرفته باشند. جالب اینجاست که هر کدام از این بیماری ها ممکن است علت خاص خودش را داشته باشد. بنابراین نمی توان به شکل کلی در اینباره بحث کرد. از این رو در این مقاله می خواهیم سراغ یکی از شایع ترین بیماری های روحی، افسردگی برویم . اما خود افسردگی نیز یک دنیای گسترده و بزرگی را شامل می شود و ناچار آن را نیز باید به قسمت های کوچکتری تبدیل کرد تا صحبت ها نتیجه بخش باشد. از این رو سراغ بیماری بی انگیزگی می رویم و در این مقاله می خواهیم به دنبال درمان بی انگیزگی برویم. در این مسیر قرار است علت را بشناسیم و با جایگزین کردن و یا حذف این علل راه پیشرفت این بیماری را بگیریم و در ادامه برای درمان بی انگیزگی راهکارهای عملی پیشنهاد بدهیم. بنابراین همراه ما باشید.

درمان بی انگیزگی-پری ابراهیم وند

درمان بی انگیزگی و پیدا کردن علت یا علت های آن

همانطور که در بالا گفتیم بیماری هایی که امروز جامعه را درگیر کرده مسلما از علتی مشترک بهره می برند. بیماری های روحی مانند انواع افسردگی نیز از این داستان مستثنی نمی باشند. برای پیدا کردن علت باید ببینیم چه کلیاتی در زندگی یک انسان می تواند تاثیر گذار باشد و از بین این کلیات علت اصلی را پیدا کنیم.

می توان گفت که زندگی یک انسان به شرایط منطقه ای که در آن زندگی می کند بسیار وابسته است. این سخن با آمار و ارقام نیز قابل اثبات می باشد. به طور مثال می توان در موارد مختلفی چون: شادترین مردم جهان، عصبی ترین مردم جهان و… رتبه بندی هایی بر اساس منطقه ی جغرافیایی زندگی ، مانند کشور، منطقه ، قاره و … انجام می شود. ظاهرا قبل از این که سایر علل را بررسی کنیم یکی از بزرگترین علت های بیماری را پیدا کردیم که شاید در درمان بی انگیزگی با تغییر آن بتوانیم کاری را پیش ببریم.

اما بهتر است سراغ سایر موارد تاثیر گذار بریم. زندگی شخصی و سبک زندگی هر فرد بسیار می تواند در این هر چیزی تاثیر گذار باشد. دقیقا همین سبک زندگی به خاطر داشتن لقب شخصی ما را دچار اشتباه می کند و باعث می شود که فکر کنیم این اتفاق کاملا یونیک و منحصر به هر شخص می باشد. این سخن با تمام صداقت  و درستی که دارد به یک نکته توجه نکرده است و آن این است که این سبک زندگی شخصی تحت تاثیر سبک زندگی اجتماعی قرار دارد. وقتی در جامعه ای همه دروغ بگویند، شما هم دروغ خواهید گفت. وقتی همه فست فود بخورند، شما هم خواهید خورد و وقتی همه بی انگیزه باشند. شما هم بی انگیزه می شوید. ما این سخن به این معنی نیست که برای درمان بی انگیزگی باید اول جامعه را درمان کرد. بلکه این را از این جهت گفتیم که بدانیم از کجا ضربه می خوریم تا دیوار دفاعی مناسب در برابر آن بچینیم و راهی موثر برای درمان بی انگیزگی پیدا کنیم.

درمان بی انگیزگی-پری ابراهیم وند

علت های افسردگی و راه درمان بی انگیزگی

در بالا دو علت اساسی را بیان کردیم که احتمالا می تواند ما را در درمان بی انگیزگی یاری دهد اما نکته جالب اینجاست که هر دو علت بعد جامعه ای دارند و خارج از دید فردی می باشند. اما یکی از علت های اصلی این بیماری را باید در خودمان جستجو کنیم. دید و تفکر ماست که دنیای ما را می سازد. ما می توانیم از رنگی خوشمان نیاید و یا آن را دوست داشته باشیم. اما رنگ همان رنگ خواهد بود. این ما هستیم که می توانیم اتفاقی را دوست داشته باشیم و یا همان اتفاق را به بدترین شکل ممکن تعبیر کنیم. بنابراین طرز بینش ما می تواند ارتباط مستقیم با درمان بی انگیزگی داشته باشد. این بینش ناشی از بسیار موارد مختلف می تواند باشد که هر کدام به نوبه خود تاثیری مستقیم در درمان بی انگیزگی دارند. یکی از این موارد مفهومی به نام هدف و داشتن یا نداشتن هدف است.

به طور کلی ما سه علت اساسی و تاثیر گذار در درمان بی انگیزگی را بیان کردیم که دو علت آن بیشتر به جامعه مرتبط  بودند و یک علت فردی محسوب می شود. در مورد منطقه جغرافیایی بهترین و منطقی ترین راه این است که مکان و محل زندگی خود را عوض کنیم. این اتفاق شاید یک راه حل پر هزینه و پر دردسر به عنوان درمان بی انگیزگی تلقی شود. چرا که برای این اقدام علاوه بر هزینه باید از بسیاری داشته های خود، مانند خانواده، دوستان و آشنایان و … بگذریم. بنابراین شاید چندان راه حل عملی نباشد.

اما در مورد سبک زندگی می توانیم بگوییم که گرچه سبک زندگی کلی ما متاثر از سبک جامعه است اما با کمی تغییر در رفتار میتوان سبک زندگی خود را عوض کرد. این تغییر و شنا کردن در خلاف جهت آب گرچه شاید سخت به نظر برسد اما خود می تواند تولید انگیزه کند و یک راه کمکی در درمان بی انگیزگی محسوب می شود. 

درمان بی انگیزگی-پری ابراهیم وند

سخن آخر در درمان بی انگیزگی

اما در مورد طرز بینش و نگرش و تاثیر آن در ایجاد بیماری و درمان بی انگیزگی می توان گفت که این علت اصلی ترین و اساسی ترین علت برای این معضل محسوب می شود. برای درمان بی انگیزگی از این راه ابتدا باید ویژگی های شخصیتی خود را بشناسید. با خود بیشتر آشنا شوید و بدانید که از زندگی چه می خواهید. در این موارد معمولا وجود یک مشاور می تواند بسیار کمک کننده شود. اما اگر به مشاور و روانشناس اعتقادی ندارید. پیشنهاد می دهیم که یک کاغذ برداشته و تمام کارهایی که در طول روز انجام می دهید را بنویسید. در ادامه این نوشتن تمام فکرهایی که باعث می شود روی آن ها تمرکز کنید را بنویسید. این افکار ممکن است شامل اهداف و آرزوهایتان باشد. بعد بر اساس این که چه مقدار در زندگی شما تاثیر گذار و مهم است و آیا قابل دسترسی به آن ها ممکن است یا نه به آن ها ارزش بدهید. در نهایت آنهایی که ارزش پایین تری داشته باشند را حذف کنید. این حذف کردن سخت اما شدنی است. بعد از آن شما درون خود یک معجزه احساس خواهید کرد و به نوعی درمان بی انگیزگی را خود به خود خواهید یافت. 

منابع:

  1. www.goodtherapy.org
  2. cogbtherapy.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *