اعتماد به نفس پایین کودکان را چگونه درمان کنیم ؟

اعتماد به نفس-پری ابراهیم وند

درمان اعتماد به نفس پایین کودک

یکی از مسائلی که کودکان پس از ورود به مدرسه با آن رو به رو می شوند عدم اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس پایین سبب می شوند تا به خوبی نتوانند احساس خود را بیان کنند و حتی در پیشرفت درسی نیز به مشکل می خورند. یکی از دلایل آن مقایسه خود با سایر کودکان است. ولی والدین باید در کنار کودک خود باشند و در مواجه با  اجتماع جدید آنها را کمک کنند.  والدین کودک باید کمک کنند تا آنها اعتماد به نفس خود را حفظ کنند. همه کودکان در امور مختلفی عملکردی مناسب دارند و مقایسه آنها کار درستی نیست. والدین باید به کودک خود اجازه تصمیم گیری بدهند. این استقلال سبب رشد فردی کودک و بالا رفتن اعتماد به نفس او میشود.  به این صورت شما به فردیت کودک خود کمک می کنید و در عین حال در کنار کودک هستید. تصمیم گیری درباره امور به حفظ استقلال کودک کمک می کند. اگر از آن دسته از پدر مادر هایی هستید که همیشه در دسترس فرزندان خود هستید و حتی در کوچک ترین مسائل به آنها استقلال نمیدهید بدانید با این کار نه تنها کودک خوشحال نیست بلکه فردیت و استقلال او را گرفته اید. در واقع کودک فکر می کند بدون شما قادر به انجام هیچ کاری نبوده و حتی اگر کاری را انجام دهد اشتباه است. به این ترتیب سبب تخریب اعتماد به نفس کودک می شوید.

به کودک فضایی برای تصمیم گیری دهید به این صورت در جهت رشد اعتماد به نفس کودک کمک کرده اید.

چگونه به کودک استقلال دهیم؟

البته که پدر و مادر باید در کنار کودک باشند ولی امری که سبب استقلال و اعتماد به نفس آنها میشود اجازه تصمیم گیری برای کار های شخصی خود است. بعضی اوقات تصمیم گیری به کودک کمک می کند شجاع باشد و شما به عنوان والدین باید در هنگام تصمیم گیری های درست آنها را تشویق کنید. همچنین به کودک خود گوشزد کنید تو کودک خوبی هستی. به طور کلی تشویق و حمایت از کودک سبب افزایش اعتماد به نفس آنها میشود. به فرزندان خود مسئولیت های مختلفی را ببخشید. با اینکار یعنی باور دارید که می توانند به وظایف خود به درستی عمل کنند. به این گونه فرزندان در محیطی قرار می گیرند که با چالش های مختلف رو به رو شده و تصمیم گیری و انتخاب با آنهاست. با حمایت آنها و نظارت کار ها از دور کودک مستقل میشود به نوعی در آینده نگران فرزند خود در اجتماع نیستید. همچنین کودک شما پس از مدتی کمتر خجالتی است و در اجتماعی بزرگتر مثل مدرسه بهتر عمل می کند. اعطای حق انتخاب و تصمیم گیری به رشد شخصیتی آنها کمک می کند و با شناخت دست از مقایسه خود با همسالان خود بر میدارند. شناخت مسئله ای مهم است که به رشد شخصیت آنها کمک میکند.

با استقلال بخشیدن به کودک به رشد فردی او و اعتماد به نفس اش کمک میکنید.

رشد فردی کودک با افزایش اعتماد به نفس

زمانی که والدین به کودک خود استقلال میدهند او نسبت به توانمندی های خودش آگاه میشود. احساس قدرت به کودک کمک میکند شخصیتی مستحکم داشته باشد. والدین باید کودک خود را تشویق کنند و حامی آنها باشند به این صورت کودک مسیر علاقه مندی های خودش را پیدا می کند و در جهت آنها تلاش میکند. اما مسئله ای که باید به کودکان یادآور شد ادامه و پیشرفت در مسیر علاقه مندی هاست. والدین باید به آنها بیاموزند مسیر سختی هایی دارد ولی باید ادامه داد تا طعم شیرین موفقیت را چشید. و هر چه این تشویق و حمایت خالصانه تر باشد سبب حفظ اعتماد به نفس کودک و رشد شخصیت آنها میشود. مهم نیست در موضوعی به ظاهر ساده و یا موضوعی سخت قدم بر میدارند حمایت شما به آنها کمک میکنید و زمانی که والدین کودک خود را باور داشته باشند او نیز خود را باور دارد. مجموع این فرایند به حفظ استقلال آنها و اعتماد به نفس کودک کمک میکند. اما گاهی اوقات با شکست رو به رو میشوند ولی شکست باید امری باشد که اشتباهات خود را بیابند و دوباره مرتکب آنها نشوند. نگران سرخورده شدن کودک نباشید باید به او این اجازه را بدهید تا با آزادی انتخاب کند و این کار می تواند او را به چیزی که واقعا دوست دارد برساند. در این زمان باید آنها را باور داشته باشید تا دوباره و دوباره تلاش کنند به این علت که تلاش مستمر و پیوسته در رسیدن به خواسته ها ثمر بخش است. در طول زمان با یادگیری از اشتباهات خود عملکرد بهتری را ارائه می دهند و این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس آنها میشود.

با کمک و حمایت کودک در جهت آرزو هایش به افزایش اعتماد به نفس او کمک می کنید.

والدین حامی کودکان خود

کودکان در زمانی که شکست می خورند ممکن است بسیار ناراحت شوند و اعتماد به نفس خود را از دست دهند. والدین باید در کنار آنها باشند. این حمایت از سوی والدین سبب امید و باور آنها میشود. با عشقی که به فرزند خود میدهید او میفهمد که با اینکه موفق نشده هنوز دوست داشتنی است و همین امر روان کودک را آرام میکند و دوباره می تواند برای خواسته های خود تلاش کند. در واقع عشقی که والدین به کودک می دهند اعتماد به نفس او را از نو میسازد به این ترتیب دوباره به سمت خواسته هایش تلاش می کند و این بار با اعتماد به نفس بیشتر از قبل و همچنین تجربه بیشتر نسبت به قبل است. اما به یاد داشته باشید که نسبت به توانمندی های کودک از او انتظار داشته باشید. بدین صورت با پیشرفت از مقاطع پایین تر کم کم به انتظارات شما نزدیک میشود ولی به طور ناگهانی و یک باره قدم برداشتن در مسیری سخت و نا آشنا برای همه دشوار است. با یادآوری در مورد مسائل سختی که در آن موفق شده اند به آنها انگیزه بخشید تا دوباره انرژی لازم را بدست بیاورند. با اینکار به آنها حس حاصی میدهید که با تلاش دوباره موفق میشوند. با هدف گذاری به آنها یاد دهید که در مسیر آرزو های خود تلاش کنند. شخصیتی منسجم و قوی با عملکرد های کوچک ولی پیوسته ساخته میشود که کودک با ضعف اعتماد به نفس رو به رو نبوده بلکه به خوبی در مسیر پیشرفت قرار دارد. والدین باید آنها را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تشویق کنند تا توانمندی های خود را باور داشته باشند. به یاد داشته باشید که رفتار مناسب شما با فرزندان به آنها انرژی میدهد و وقت گذراندن با آنها بسیار در جهت افزایش اعتماد به نفس کمک کننده است.

اعتماد به نفس کودک وابسته به نحوه برقراری ارتباط والدین با آنهاست.

منابع:

1- www.parents.com

2- www.todaysparent.com

3- www.empoweringparents.com

2 پاسخ

  1. سلام خانم ابراهیم وند عزیز و گرامی خیلی ممنون بابت مقالات خوب و عالی که در سایتتون قرار میدهید .
    این مقاله بسیار مفید و کاربردی بود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *