راهکارهای کاربردی افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

پری ابراهیم وند -عزت نفس در بزرگسالان

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

اعتماد به نفس یعنی چه؟

Self-confidence به معنای اعتماد به نفس از دو کلمه self(خویشتن) و confidence (اطمینان و اعتماد) تشکیل شده است. اطمینان و اعتماد به خویشتن.

چقدر به خودتان اعتماد دارید که از عهده کارها بر می آیید؟ اعتماد به نفس احساس اولیه هنگام اعلام کار است. یعنی وقتی کاری اعلام می شود، شما مطمئن باشید از پس انجام آن بر می آیید.

در این مقاله قصد داریم در مورد راهکار های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان صحبت کنیم.

دلایل پایین بودن اعتماد به نفس در بزرگسالان چیست؟

ممکن است مسائلی مثل بیماری های جسمی، یا اتفاقاتی مثل از دست دادن شغل، طلاق گرفتن، کنترل نداشتن روی زندگی و یا مسائلی مثل نژاد، رنگ پوست، مذهب، جنسیت و … سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود.

همچنین پایین بودن اعتماد به نفس ممکن است ریشه در دوران کودکی داشته باشد. مسائلی مثل دور بودن طولانی مدت از پدر و مادر، مورد آزار و اذیت جسمی و جنسی قرار گرفتن، تحقیر شدن و کمبود محبت و…. اعتماد به نفس کودکان را به شدت کم می کند. عاملی که بیشترین تاثیر در افزایش یا کاهش اعتماد به نفس در فرزندان را دارد، نوع رفتار پدر و مادر با کودک می باشد. چون کودک بیشتر ساعات کودکی خود را در کنار آنها می گذراند.

کمبود-اعتماد-به-نفس-راهکار-های-افزایش-اعتماد-به-نفس-در-برگسالان-پری ابراهیم وند

مشکلاتی که اعتماد به نفس پایین برای ما ایجاد می کند

کمبود اعتماد به نفس روی روابط شما تاثیر می گذارد. نمی توانید در مکالمات حرف خود را بزنید و یا احساس خوشحالی یا ناراحتی و عصبانیت خود را نمی توانید بروز دهید. همیشه نگران دیدگاه دیگران نسبت به خودتان هستید. همیشه نگران هستید که مبادا خطایی از شما سر بزند. اعتماد به نفس پایین در گذر زمان منجر به افسردگی شما می شود.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟ روش های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

درست است که در گذشته اعتماد به نفس ما پایین آمده است، ولی اعتماد به نفس یک عامل قابل تغییر است. یعنی میتوانیم با تمرین اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم.

سه لیست تهیه کنید: لیست نقاط قوت، لیست نقاط ضعف، لیست پیروزی ها

در اولین مرحله سعی کنید لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید. کارهایی که در انجام آنها مهارت دارید. مشخصاتی که دیگران به خاطر آنها شما را دوست دارند. همه مواردی که به خاطر آنها خود را تحسین میکنید را در یک لیست یادداشت کنید.

لیست دوم در مورد نقاط ضعفتان باشد. چه کارهایی را باید بتوانید انجام دهید. دوست دارید در چه زمینه هایی رشد کنید. معمولا دیگران در چه مواردی از شما انتقاد می کنند. این لیست را تهیه کنید و سعی کنید روی نقاط ضعفتان کار کنید. ممکن است مواردی باشد که نتوانید تغییر دهید، با آنها مدارا کنید و یا از طریق دیگر آن را جبران کنید. مثلا اگر دستتان مادرزادی فلج است و در جهت بهبود آن نمی توانید کاری انجام دهید، میتوانید با شرکت در یک کلاس موسیقی، آوازخوانی، نقاشی و … این خلأ را پر کنید.

لیست سوم در مورد پیروزی ها و موفقیت هایتان باشد. اگر در یک مسابقه برنده شدید، اگر در شرکت به عنوان کارمند برتر انتخاب شدید، اگر در مدرسه رتبه های خوبی می گرفتید و… میتوانید یک عکس از پیروزیتان گرفته و در اطاقتان نصب کنید و همیشه به آن نگاه کنید.

تاثیر-وضع-ظاهری-در-اعتماد-به-نفس-پری ابراهیم وند

به وضع ظاهری و سلامت خود برسید.

سعی کنید بهداشت خود را رعایت کنید. موهایتان را شانه کنید و عطر و ادکلن بزنید. ناخن هایتان را بگیرید و مسواک بزنید. لباس های شیک و هر آنچه دوست دارید بپوشید. البته منظورمان هزینه کردن و خرید لباس نیست، میتوانید ترکیب رنگها و نوع ست کردن لباس ها را بیاموزید و با همان لباس هایی که دارید یک استایل شیک داشته باشید.

به خورد و خوراک خود دقت کنید. غذاهای سرخ شده و نوشابه و نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. به میزان کافی آب بنوشید. اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید لاغر شوید. کلاس بدنسازی بروید و حداقل هفته ای سه بار ورزش کنید. خواب کافی داشته باشید . مطالب مربوط به سلامتی را بخوانید.

همچنین دستی به سر و روی خانه خود بکشید. سعی کنید خانه ای منظم داشته باشید.

همیشه مشغول یادگیری و پیشرفت باشید.

سعی کنید سطح اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید. کتاب بخوانید تا وقتی در بحثی شرکت می کنید حرفی برای گفتن داشته باشید.

سعی کنید همیشه مشغول یادگیری باشید. کلاس های آموزشی مورد علاقه خود را شرکت کنید.

در جامعه باشید.

با دوستان و نزدیکان خود وقت بگذرانید. در گروه های محلی یا کلاس های آموزشی شرکت کنید. اگر به مهمانی ای دعوت شدید، طفره نروید و قبول کنید. سعی کنید سر صحبت با غریبه ها را باز کنید.

به دیگران خوبی کنید. به سالمندان کمک کنید. با کودکان بازی کنید. به یک موسسه خیریه کمک مالی کنید.

روی روابط خود سرمایه گذاری کنید. افراد مهم را اولویت خود قرار بده و برای تاثیر مثبت گذاشتن روی آنها تمام تلاشت را بکن.

از مقایسه خود با دیگران جدا بپرهیزید.

یکی از اشتباهات بزرگی که والدین انجام میدهند مقایسه کودک با بچه های دیگر است. این مقایسه بزرگترین لطمه را به اعتماد به نفس کودک وارد می کند. شما این اشتباه آنها را ادامه ندهید. خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید. هر کس نواقصی دارد و هیچ کس کامل نیست. شاید در یک جنبه شما از شخص دیگر کمتر باشید ولی ممکن است  در جنبه های دیگر بسیار بهتر از او باشید. همیشه کسی هست که از شما بهتر باشد.

روی خودتان کار کنید. خود را با دیروز خود مقایسه کنید. اگر یک پله نسبت به دیروز بهتر شده اید، به خود تبریک بگویید.

نه گفتن را بیاموزید.

یاد بگیرید به درخواست های نامعقول دیگران پاسخ «نه» بدهید. نگویید «شاید نتونم» « فکر نکنم بتونم انجام بدم». به طور قاطع بگویید نه. نه گفتن به تعهدات جدید، سبب میشود تعهدات قبلی خود را بهتر انجام دهید.

از طرد شدن و پذیرفته شدن نهراسید.

همش نگران این نباشید که دیگران در مورد شما چه فکری می کنند. آنها اینقدر درگیری دارند که وقت ندارند در مورد شما فکر کنند.

فرض کنیم فرصت فکر کردن داشته باشند، این را قبول کنید که شما نمیتوانید مورد تایید همه باشید. کاری که به نظر خودتان درست است را انجام دهید.

هدف داشته باشید و برای خود برنامه ریزی کنید.

برای خود اهداف کوچک تعیین کنید. مثل یادگیری یک غذای جدید، تمرین آواز خواندن….

 برنامه ریزی کنید و هر روز قدمی در راستای رسیدن به هدف بردارید. یک برنامه روزانه داشته باشید و کارهای خود را با نظم انجام دهید. کارهایی که ناتمام هستند را تمام کنید.

کامل گرا نباشید.

سطع توقع خود را پایین بیاورید. همیشه که نباید در همه چیز ایده آل بود. سعی کنید اول به مرحله خوب بودن برسید.

هیچ کس نمیتواند در همه موارد خوب باشد. این نقص ها هستند که انسان را متفاوت می کند. زندگی را آسان بگیرید.

با خود مهربان باشید.

اگر شکستی خوردید یا کاری را اشتباه انجام دادید، خود را سرزنش نکنید. بعضی افراد عادت دارند وقتی اشتباهی می کنند با بدترین جملات خود را خطاب می کنند.

در مورد خودتان مثبت فکر کنید. به خودتان بگویید تو لیاقت بهترین ها را داری. هر روز جلوی آینه بروید و بگویید: …. من تو را دوست دارم. تو خیلی زیبا هستی. خود را بغل کنید.

برای موفقیت هایتان خود را تحسین کنید و جایزه های کوچک بعد از هر بار پیروز شدن برای خودتان بخرید.

از منطقه آرامش تان خارج شوید و با ترس ها روبه رو شوید.

یکی از مهمترین دلایل کمبود اعتماد به نفس فرار از ترس هاست. چیزی که از آن ترس دارید مطمئنا به آن ترسناکی و بدی نیست. سعی کنید با ان رو به رو شوید. بدانید چطور به وجود آمده و روش از بین بردن آن چیست.

سعی کنید از منطقه امن خود خارج شوید. چیزهای جدید را امتحان کنید.

چگونه خود را با اعتماد به نفس نشان دهیم؟

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که فکر کنید اعتماد به نفس دارید. با دیگران محکم دست بدهید. هنگام راه رفتن سریع راه بروید و سر خود را بالا بگیرید. قوز نکنید. همیشه لبخند بزنید. هنگام صحبت با افراد به چشمان آنها نگاه کنید.

کتاب-در-مورد-اعتماد-به-نفس-پری ابراهیم وند

معرفی کتابهایی که میتواند به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک کند

کتاب «افزایش اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد» نوشته کیت برتون و برینلی پلتز

کتاب «اعتماد به نفس» اثر باربارا دی آنجلیس

کتاب «نیروی اعتماد به نفس» نوشته برایان تریسی

کتاب «قدرت خودباوری» نوشته ناتانیل براندن

کتاب «جرات داشته باش» نوشته فردیک فانژه

منابع:

2 پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *